Přidat stránku pod názvem:

Čunek vyjednal víc peněz na opravy paneláků

Dne 23.9.2008 byl v deníku Právo uveřejněn článek o návrhu rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení na opravy panelových domů.

Státní fond rozvoje bydlení bude moci příští rok dát ze svých zdrojů na opravy panelových domů v programu Panel výrazně vyšší částku než letos. Vyplývá to z návrhu rozpočtu fondu na příští rok, který včera schválila vláda a jejž předložil ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Návrh ještě musí schválit Sněmovna.

Na smlouvy nově uzavřené příští rok je pamatováno s částkou 3,5 miliardy korun, zatímco letos to bylo jen 1,5 miliardy korun. “Předpokládáme, že příští rok bude možné podpořit opravy asi sto tisíc bytů. Je to pozitivní signál svědčící o tom, že vláda má zájem na rekonstrukci a zateplování panelových domů,” řekl včera Právu ředitel fondu Jan Wagner.

Letošní částka stačí na opravy jen asi 60 000 bytů, což kritizoval Svaz českých a moravských bytových družstev i Svaz podnikatelů ve stavebnictví. “Ministr usiluje, aby částka byla pro letošní rok navýšena tak, abychom mohli podpořit letos celkem 90 000 bytů,” zdůraznil Wagner.

V letošním roce snižují státní dotace úroky z komerčních úvěrů na opravy paneláků o dva procentní body. To je méně než loni, kdy byla podpora ještě ve výši čtyř procentních bodů. Pro příští rok chce Čunek navrhnout diferencovanou podporu ve výši 2,5 až 4 procentní body.

Na půjčky pro mladé na stavbu a koupi bytů a domů ve výši až 300 000 korun je pro příští rok navrhováno 1,5 miliardy Kč, tedy zhruba stejně jako letos.

 

Nahoru