Naše sídliště nespasí jen evropské fondy nebo dotace
Dne 17.3.2009 byl v Haló novinách uveřejněn článek Ivana Cinka a Miloslava Vorlíčka věnovaný potřebám a vývoji v oblasti oprav a modernizace panelových domů.
PRAHA - Opravy a modernizace panelových domů v ČR si celkově vyžádají ještě více než 400 miliard korun. Je to výrazně vyšší částka, než na tyto účely šla dosud. Na rekonstrukci zatím ještě čeká přibližně 900 tisíc panelových bytů.
Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) tuto částku odhaduje na 200 miliard až 300 miliard korun. Do konce roku 2008 poskytl program Panel fondu bydlení úrokové dotace na opravy a zateplení více než 251 tisíc bytů v panelácích. To je však stále ještě přibližně pětina z celkového počtu.
V panelových domech je přibližně 1,2 milionu bytů. Dosud investované peníze zatím představují ve srovnání s odhadovanou částkou na opravy panelových domů jen zlomek. SFRB podpořil modernizace panelových domů od roku 2001 do konce loňského roku úrokovými dotacemi v celkové výši 9,2 miliardy korun. Podpořené úvěry se pohybují kolem 34 miliard korun. Celkové investiční náklady ale byly vyšší, protože úvěry je nepokrývají v celé výši. Průměrné celkové náklady na zateplení a rekonstrukci se podle Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD) pohybují kolem 400 tisíc korun na byt. Rekonstrukce a modernizace panelových domů se podle Martina Hanáka z SČMBD nebude provádět najednou, spíše ve dvou etapách. První zahrne například zateplování plášťů budov, sanace statických poruch, výměnu oken nebo opravy rozvodů ve společných částech domů. Druhá fáze se bude již týkat například rekonstrukcí bytových jader, oprav rozvodů v bytech, případně i nových výtahů. Vzhledem k růstu cen energií bude podle Hanáka nutné v panelácích vybudovat také například solární systémy ohřevu teplé vody.
Podle odhadů program Panel bude poskytovat dotace ještě nejméně dalších sedm až osm let. Hanák ale připomněl, že jen první fáze rekonstrukcí panelových domů bude trvat přibližně do roku 2020. Druhá fáze si podle něj vyžádá dalších deset až 15 let. Některé projekty mohou být nyní navíc podle Hanáka odložené kvůli krizi.
Jsou to například města postižená krachem sklářských firem jako Světlá nad Sázavou nebo Nový Bor. »Zde již máme konkrétní poznatky, že lidé přehodnotili své plány a odmítají v této pro ně velice nejisté a nepříjemné době investovat peníze do již připravené regenerace jejich domu,« řekl Hanák.
V souvislosti s hospodářskou krizí opravy panelových domů získaly nečekanou prioritu. Doporučila to i Národní ekonomická rada vlády. Ještě v únoru se tak letošní rozpočet Panelu zvýšil o 600 milionů korun na 4,1 miliardy korun.
»Jestli někdo doufá, že naše sídliště zachrání evropské fondy nebo obdobné zdroje, či jiné přímé nevratné dotace, tak jsem přesvědčen, že se zklame. Prostě vlastníci panelových budou ti, kteří jejich opravy zaplatí,« uzavřel Hanák.