Nerušit, prosím!
Dne 25.5.2009 byl v časopise Pěkné bydlení uveřejněn článek Kataríny Šatankové a Zlatice Vargové zabývající se problematikou protihlukové isolace bytu v panelovém domě.
Obtěžuje vás přílišný hluk od sousedů? Pokud jim slušnost a ohleduplnost nic neříkají, nemáte na domluvu příliš nadějné vyhlídky. Cesta ke klidnému bydlení nebude snadná, ale existuje.
Smiřte se s tím, že zbavit se nežádoucích zvuků zůstane na vašich bedrech a peněžence. Řeknete si: Izoluji strop nebo stěnu, která mě dělí od hlučných sousedů, a mám vyhráno. Bohužel, musíme vás zklamat, zvuk se k vám snadno dostane znovu. Šíří se totiž celou konstrukcí panelového domu. Nezbývá vám tedy nic jiného než izolovat celý byt - stropy, stěny i topenářské trubky procházející jednotlivými byty. Nesmíte zapomenout ani na vyzdění jádra a zazdění otvorů do šachty včetně vývodu digestoře. Samozřejmě přístup k hodinám na odpočet vody a plynu je třeba nechat dostupný. A když se smíříte s prací navíc, nemalými finančními náklady a zmenšeným životním prostorem,může přijít rána pod pás. Hlasité hudby a jiného hluku jste se úplně nezbavili. Mohou za to nízké tóny - basy, které z celého zvukového spektra pronikají pevnými materiály nejsnadněji. Podaří se vám však eliminovat běžné ruchy, jako jsou hlasy nebo televizor.
Jak na to?
Nejdříve je třeba podotknout, že dodatečně izolované stěny mají význam, jen pokud jsou dobře izolovány dveře a okna. Na neprůzvučnost celé konstrukce má totiž největší vliv její nejslabší článek. Stačí jediné dveře s nedostatečnými zvukově izolačními vlastnostmi ve velmi dobře izolované stěně a výsledný efekt nebude dostatečný.
Nejběžnějším řešením zvukové izolace stěn a stropů jsou dodatečně představené, respektive zavěšené konstrukce vyplněné zvukovou izolací a s obkladem ze sádrokartonu. Vyšší nároky na zvukovou ochranu uspokojí dvojité opláštění standardními 12,5mm sádrokartonovými deskami. Kvůli zabránění přenosu zvuku musí být všechny profily připevňované na stěnu a strop podlepeny těsněním a jejich rozestupy nesmějí přesáhnout 500 mm. V roli zvukového izolantu nejlépe obstál materiál s vysokou schopností pohlcovat zvuk -minerální vlna. V případě podhledu by zvuková izolace ideálně měla dosahovat tloušťky 100 mm, ale vzhledem k nízkým stropům panelových bytů můžete uvažovat i o slabší izolaci, minimálně však 50 mm. Důležité je, aby vyplňovala celou plochu konstrukce bez mezer.
Pro sebe i pro sousedy
Méně hluku si sousedé pod vámi užijí díky plovoucí podlaze ve vašem bytě. Nemáme však na mysli plovoucí laminátovou podlahu, ta naopak neprůzvučnost výrazně zhorší. Řeč je o plovoucím potěru, který spolu se zvukovou izolací zabraňuje průniku kročejového hluku do stropu a současně tlumí zvuk, který se šíří vzduchem. Pro dosažení požadovaného efektu musí být potěr od přilehlých svislých konstrukcí oddělen zvukově izolačním okrajovou páskou. U ní je vyvedena i pomocná hydroizolace zabraňující proniknutí vlhkosti z potěru do zvukové izolace. Pokud bude nášlapnou vrstvu tvořit keramická dlažba nebo parkety, hydroizolaci a okrajové pásky je třeba odstřihnout až k místu, kde jsou položeny. Zabráníte tak zanesení spár a tím i vzniku zvukových mostů. Plovoucí potěr z cementu na izolační vrstvě do 30 mm vyžaduje tloušťku alespoň 35 mm. Díky této skladbě se nová podlaha oproti staré výrazně zvýší, což znemožní osadit původní dveře. Pravděpodobně tak budete muset spolu s podlahou vyměnit i dveře. Jen málokteré staré dveře se totiž dají upravit na novou výšku, nemluvě o tom, že většinou nesplňují ani zvukově izolační požadavky. Při izolování nezapomeňte ani na instalační rozvody procházející potěrem, které je třeba obalit izolačním materiálem.
Úlohu těžkého cementového nebo samonivelačního potěru dobře zastoupí i lehké prefabrikované potěry montované nasucho. Mezi nejpoužívanější patří sádrokartonové a dřevotřískové desky. Jako nejtišší alternativa z nášlapných vrstev se nabízí koberec s hustým vyšším vlasem, který navíc nevyžaduje žádné stavební zásahy.
Zvukové mosty vznikají ve spojích různých konstrukcí. Považují se za nejrušivější vlivy zasahující do komfortu bydlení. Vzduchová neprůzvučnost je schopnost konstrukce tlumit zvuk, který se šíří vzduchem. Závisí na plošné hmotnosti materiálu. Z hlediska vzduchové neprůzvučnosti se posuzují svislé dělicí prvky -obvodové zdi, příčky, výplně otvorů, ale i vodorovné dělicí prvky. U těch je však velmi důležitá i kročejová neprůzvučnost. Rw udává útlum hluku v decibelech -čím vyšší je jeho hodnota, tím méně hluku proniká. Jde o laboratorně změřenou hodnotu, ve které se neuvažuje o přenosu zvuku vedlejšími cestami. Kročejová neprůzvučnost je schopnost tlumit zvuk, který se šíří konstrukcemi, především kroky, údery a pády. Nezávisí na plošné hmotnosti, nýbrž na přerušení vedení zvuku hmotou. Tzv. vážená hladina kročejového hluku Lnw se měří také v decibelech, ale v tomto případě platí, že čím je jeho hodnota nižší, tím je schopnost tlumení těchto zvuků vyšší.
Ohleduplný k sousedům
* Poslouchat tekoucí vodu v potrubích není žádná hudební lahůdka. I v tomto případě existují účinná opatření. Hlučná potrubí můžete nahradit speciálními, která jsou pro tento účel certifikovaná. Pokud je potrubí osazeno ve stěně nebo ve stropě, musí se obalit izolačním materiálem proti šíření hluku. Hluk je možné snížit i zabudováním tlumičů vody do potrubí. * Vanu a sprchovací vaničku oddělte od stěn a podlah pružným materiálem. Odizolovaná by měla být i všechna hlučná technická zařízení, například odsavač par. * Velkým zdrojem hluku je i splachovací nádrž toalety. Pokud jste se pustili do rekonstrukce jádra, určitě vsaďte na podomítkovou nádržku kombinovanou se závěsnou WC mísou. * Hrajete doma na hudební nástroj? V nabídce najdete speciální akustické stěnové i stropní panely, které zvuk pohlcují a zabraňují jeho prostupu do vedlejších prostor. Na výběr máte různě zabarvené moduly s rozličnou strukturou. Kdo pomůže? Zvukovou ochranu bytu pomůže profesionálně vyřešit specialista z oblasti stavební akustiky. Skutečnou situaci zmapuje akustickými měřeními a navrhne optimální řešení. Nezapomeňte ani na to, že mezi 22. hodinou večer a šestou hodinou ranní máte nárok na klid. Pokud je to třeba, nebojte se uplatnit toto právo za asistence policie.