Přidat stránku pod názvem:

Sedmistovky: Vezmou lidé bezpečí do vlastních rukou?

Dne 25.2.2010 byl v časopise Homér uveřejněn článek Lucie Bartoš o zkušenostech SBD Krušnohor se zaváděním kamerového systému.

MOST – Lidé v bloku 709 v Mostě chtějí mít své bezpečí a klid pod kontrolou. Rozhodli se, že si nechají ve společných prostorách domů zřídit kamerový systém. Má to ale háček: Souhlasit musí úplně všichni a záměr musí posvětit i úřad na ochranu osobních údajů.

 

Instalace kamer se záznamem do společných prostor domů je kvůli zákonu na ochranu osobních dat velmi složitá. Obyvatelé sedmistovek, konkrétně bloku 709 budou v tomto směru zřejmě průkopníky. Správce domu nyní sbírá podpisy všech nájemníků. “V případě bloku 709 mají družstevníci představu monitorovat prostory předních a zadních vstupů a prostory před výtahy,” říká o nápadu Irena Čapková, vedoucí technického úseku Stavebního bytového družstva Krušnohor. Se zpracováním osobních údajů kamerovým systémem musí souhlasit i osoby v podnájemním vztahu. Za děti se podepisují jejich zákonní zástupci. “Pak bude nutné zaslat žádost o registraci kamerového systému na Úřad na ochranu osobních údajů,” popisuje další postup Irena Čapková. V případě, že by vše bylo v pořádku, je pak nutné souhlasy se zpracováním osobních údajů kamerovým systémem neustále aktualizovat při jakékoliv změně obyvatel v domě. “V případě jednoho nesouhlasu - nového nájemníka nebo zpětvzetí souhlasu stávajícího nájemníka - je nutné kamerový systém okamžitě vypnout. Z tohoto důvodu nemáme kamerový systém se záznamem na žádném domě, protože to po seznámení s požadavky na instalaci kamer všichni předsedové vzdali,” zmiňuje úskalí vedoucí Čapková.

Správce zmíněného bloku je prvním, kdo chce dotáhnout věc do zdárného konce. “Správce Muck se zatím pokouší dát souhlasy dohromady,” potvrdila Irena Čapková.

            Postup k instalaci kamer u SBD Krušnohor najdou všichni další případní zájemci na stránkách na www.sbdkrusnohor.cz jako “PR 13/2008 Pravidla pro kamerový systém SA, SV”.

            Bezpečí v lokalitě Liščího vrchu bude do budoucna strážit také mobilní služebna a už dnes mají lidé možnost zaklepat i na dveře tamní okrskové služebny, která sídlí v boku 734.

Nahoru